Увашлија (Владимирово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Увашлија
археолошко наоѓалиште
Увашлија is located in Македонија
Увашлија
Местоположба на Увашлија во Македонија
Местоположба 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° N; 22.79278° E / 41.71000; 22.79278Координати: 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° N; 22.79278° E / 41.71000; 22.79278
Основни податоци
Име Увашлија
Место Владимирово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
Портал „Археологија“

Увашлијанаселба од железното време. На околу 10 километри јужно од селото, од десната страна на патот што води кон Колибите, во нива се среќаваат фрагменти од керамички садови и предмети од железо. Бил најден и еден нож од раноримското време.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069