Селиште (Будинарци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селиште

Карта

Местоположба 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278Координати: 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278
Основни податоци
Место Будинарци
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Селиштенаселба од римското време. На околу 15 километри југозападно од селото, во подножјето на ридот, покрај реката, најдени се керамички тегови, фрагменти од керамички садови, римски тули, како и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069