Человеко (Мачево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Человеко
археолошко наоѓалиште
Человеко is located in Археолошки локалитет во Македонија
Человеко
Человеко
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444Координати: 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444
Основни податоци
Име Человеко
Место Мачево
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Человекомогила од римското време. На 1 километар северно од селото и во непосредната близина на наоѓалиштето Воднико има могила со пречник во основата од 15 метри и височина од 4 метри.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069