Црквиште I (Русиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црквиште I
археолошко наоѓалиште
Црквиште I is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црквиште I
Црквиште I
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333Координати: 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333
Основни податоци
Име Црквиште I
Место Русиново
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквиште I — старохристијанска црква. На источните падини на ридот Петлец се зачувани урнатини од мала црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069