Петрово Брдо (Русиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петрово Брдо
археолошко наоѓалиште
Петрово Брдо is located in Археолошки локалитет во Македонија
Петрово Брдо
Петрово Брдо
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333Координати: 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333
Основни податоци
Име Петрово Брдо
Место Русиново
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Петрово Брдонаселба од доцноантичкото време. На 2 километри јужно од селото, на пространо плато се среќаваат многу парчиња од покривни ќерамиди. Според некои податоци, биле најдени водоводни цевки, голем питос и монети од Домицијан.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069