Манастир (Ратево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастир

Карта

Местоположба 41°40′59″N 22°51′00″E / 41.68306° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.68306; 22.85000Координати: 41°40′59″N 22°51′00″E / 41.68306° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.68306; 22.85000
Основни податоци
Место Ратево
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Манастир — старохристијанска базилика. Во непосредната близина на наоѓалиштето Грамади се издига висок рид со доминантна положба. На зарамнетото плато на врвот има остатоци од старохристијанска базилика со димензии од 23 × 12 метри чии ѕидови се зачувани до 1 метар височина.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069