Градиште II (Ратево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште II
археолошко наоѓалиште
Градиште II is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште II
Градиште II
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°40′59″N 22°51′00″E / 41.68306° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.68306; 22.85000Координати: 41°40′59″N 22°51′00″E / 41.68306° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.68306; 22.85000
Основни податоци
Име Градиште II
Место Ратево
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште IIградиште од доцноантичкото време и старохристијанска црква. Во пределот на Сливница, помеѓу селата Ратево и Двориште, на една мала ниска чука се зачувани остатоци од помало утврдување. Бедемот, од кој се зачувани само темелите, оградувал простор од 150 x 120 метри. По површината се забележуваат темели од објекти, фрагменти од керамички садови и питоси. На 200 метри јужно од бедемот има остатоци од мала старохристијанска црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069