Долно Грамаѓе (Русиново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долно Грамаѓе
археолошко наоѓалиште
Долно Грамаѓе is located in Археолошки локалитет во Македонија
Долно Грамаѓе
Долно Грамаѓе
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333Координати: 41°42′33″N 22°47′36″E / 41.70917° СГШ; 22.79333° ИГД / 41.70917; 22.79333
Основни податоци
Име Долно Грамаѓе
Место Русиново
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Долно Грамаѓенаселба од римското време и старохристијанска црква. На околу 3 километри југоисточно од селото, покрај патот кој преку Џами Тепе води за Струмица, на површина од 800 x 300 метри се среќаваат множество фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал, а се констатирани и темели од повеќе објекти. Жителите откопале неколку големи питоси, а нашле и монети. На јужниот крај на локалитетот се најдени темели од црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069