Цуцуло (Мачево)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Цуцуло
археолошко наоѓалиште
Цуцуло is located in Археолошки локалитет во Македонија
Цуцуло
Цуцуло
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444Координати: 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444
Основни податоци
Име Цуцуло
Место Мачево
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Цуцулонаселба од римското време и старохристијанска црква. На 2 километри северно од селото, на висок рид кој благо се спушта кон селото, на простор од 600 x 600 метри се среќаваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и друг градежен материјал. Во горниот крај на наоѓалиштето се откриени темели од старохристијанска црква.[1]

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069