Материца (Владимирово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Материца
археолошко наоѓалиште
Материца is located in Археолошки локалитет во Македонија
Материца
Материца
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° СГШ; 22.79278° ИГД / 41.71000; 22.79278Координати: 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° СГШ; 22.79278° ИГД / 41.71000; 22.79278
Основни податоци
Име Материца
Место Владимирово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Материцаградиште од доцноантичкото време. Се наоѓа на висок рид со доминантна положба над околината, со зарамнето плато на кое се гледаат остатоци од бедемот, а на површината има фрагменти од питоси, покривни ќерамиди и градежен материјал. [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069