Манастир (Митрашинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир
археолошко наоѓалиште
Манастир is located in Македонија
Манастир
Местоположба на Манастир во Македонија
Местоположба 41°46′32″N 22°44′21″E / 41.77556° N; 22.73917° E / 41.77556; 22.73917Координати: 41°46′32″N 22°44′21″E / 41.77556° N; 22.73917° E / 41.77556; 22.73917
Основни податоци
Име Манастир
Место Митрашинци
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Манастирнаселба од доцноантичкото време и старохристијанска црква. На 5 километри јужно од селото, во планинскиот предел на Каменица, во ливадите се гледаат грамади од камења и фрагменти од керамички садови и питоси.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069