Слатина (Ратево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слатина
археолошко наоѓалиште
Слатина is located in Археолошки локалитет во Македонија
Слатина
Слатина
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°40′59″N 22°51′00″E / 41.68306° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.68306; 22.85000Координати: 41°40′59″N 22°51′00″E / 41.68306° СГШ; 22.85000° ИГД / 41.68306; 22.85000
Основни податоци
Име Слатина
Место Ратево
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Слатинамогила од доцноантичкото време. Во непосредната близина на утоката на реката Пеленица во Ратевска Река, во нива има могила со пречник во основата од 12 метри и височина од 2 метри, која со орањето делумно е оштетена.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069