Ратевска Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ратевска Река
Викиекспедиција Малешевија (147).jpg
Поглед на реката на влезот во селото Ратево
ДржаваМакедонија Македонија
ОпштинаCoat of arms of Berovo Municipality.svg Берово
СелоРатево
Слив
Главен изворМалешевски Планини
1.550 м
УстиеПоленица
803 м
41°41′1″N 22°49′57″E / 41.68361° N; 22.83250° E / 41.68361; 22.83250Координати: 41°41′1″N 22°49′57″E / 41.68361° N; 22.83250° E / 41.68361; 22.83250
Вис. разлика757 м
ТечениеПоленицаБрегалницаВардарЕгејско Море
Сливна повр.138 км2
Физички особености
Должина2,4 км

Ратевска Река — река во Македонија, која извирана 1.550 метри надморска височина на Малешевските Планини. Реката поминува низ селото Ратево и се влива во реката Поленица, која тече низ селата Ратево и Русиново, пред да се влие во Брегалница.[1]

Нејзината должина изнесува 2,4 километри, со вкупен пад од 757 метри и просечен пад од 31,1‰. Има вкупна сливна површина од 138 км2.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија (PDF). Скопје: Геомап. стр. 60. ISBN 978-9989-2117-6-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]