Воднико (Мачево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Воднико
археолошко наоѓалиште
Воднико is located in Археолошки локалитет во Македонија
Воднико
Воднико
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444Координати: 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444
Основни податоци
Име Воднико
Место Мачево
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Водниконаселба од неолитското време. На 2 километри северозападно од селото, во нивите се среќаваат многу фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069