Белов Јурт (Владимирово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белов Јурт is located in Македонија
Белов Јурт
Местоположба на Белов Јурт во Македонија
Местоположба 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° СГШ; 22.79278° ИГД / 41.71000; 22.79278Координати: 41°42′36″N 22°47′34″E / 41.71000° СГШ; 22.79278° ИГД / 41.71000; 22.79278
Основни податоци
Место Владимирово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Белов Јуртсредновековна населба. Се наоѓа на висок рид на десниот брег на Широк Дол, каде што на површината се среќава множество фрагменти од покривни ќерамиди и друг градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069