Широк Дол (Берово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Широк Дол
археолошко наоѓалиште
Широк Дол is located in Археолошки локалитет во Македонија
Широк Дол
Широк Дол
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278Координати: 41°42′41″N 22°51′46″E / 41.71139° СГШ; 22.86278° ИГД / 41.71139; 22.86278
Основни податоци
Име Широк Дол
Место Берово
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (могила).svg могила

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Широк Дол — пронајдени се могили од доцноантичкото време. Локалитетот, се наоѓа во долината на Јабланица, има 6 могили со приближни димензии од 20 метри во основата и височина од 2 до 4 метри, обраснати со дрвја.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069