Прејди на содржината

Караѓузлија (Мачево)

Координати: 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444
Од Википедија — слободната енциклопедија
Караѓузлија

Карта

Местоположба 41°44′54″N 22°47′40″E / 41.74833° СГШ; 22.79444° ИГД / 41.74833; 22.79444
Основни податоци
Место Мачево
Општина Берово
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Караѓузлијанаселба од римското време. На околу 2 километри јужно од селото, во непосредната близина на Чакаревски мост, по површината на нивите се забележуваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал. Во нива се најдени долго железно копје и камен со натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069