Селиште (Митрашинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°46′32″N 22°44′21″E / 41.77556° N; 22.73917° E / 41.77556; 22.73917Координати: 41°46′32″N 22°44′21″E / 41.77556° N; 22.73917° E / 41.77556; 22.73917
Основни податоци
Име Селиште
Место Митрашинци
Општина Берово
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал „Археологија“

Селиштесредновековна населба. Источно од селото, на десниот брег на реката Брегалница, во нива се среќаваат фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069