Градиште (Варварица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°30′2″N 22°31′44″E / 41.50056° СГШ; 22.52889° ИГД / 41.50056; 22.52889Координати: 41°30′2″N 22°31′44″E / 41.50056° СГШ; 22.52889° ИГД / 41.50056; 22.52889
Основни податоци
Место Варварица
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во Варварица, Општина Василево.

Претставува градиште од доцноантичкото време. На 4 км западно од селото има висок рид чиј врв претставува зарамнето плато со површина од 200 × 100 м, пристапно само од источната страна. По неговите рабови се забележуваат остатоци од темели на бедем граден со камен и варов малтер. Исто така се присутни и остатоци од темели на резервоари за вода[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069