Градиште (Охрид)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Градиште — одморалишно место и автокамп сместен на 14 километри од градот Охрид на патот кон манастирот Св. Наум Охридски, или поточно пред селото Трпејца, и е во склоп на Националниот парк „Галичица“.

Природни одлики[уреди | уреди извор]

Во густите сенки на боровата шума, во ладовина и прекрасна атмосфера сместени се неколку стотини камп приколки, бунгалови и шатори чии станари секоја година споделуваат незаборавни моменти во еден од најуредените кампови во Македонија. Градиште се протега на речиси 90.000 м2 од брегот на Охридското Езеро.

Капацитет[уреди | уреди извор]

Авто кампот „Градиште“ располага со 8 бунгалови, 20 камп приколки и околу 100 слободни парцели за приватни шатори или камп приколки. Како гости во А.К. Градиште на располагање ви стојат:

  • 3 плажи
  • 4 санитарни јазли
  • 2 продавници
  • летна дискотека
  • ресторан

Занимливости[уреди | уреди извор]

Авто кампот „Градиште“ е место каде што се организираат многубројни забави, концерти, забави на плажа, курсеви за нуркачи, едрење, параглајдинг и слични активности. Кампот е во склоп на националниот парк „Галичица“ и е добра појдовна точка за планинарење и прошетки во недопрената планинска природа. Во склоп на третата плажа се наоѓа и пештерската црква Св. Богорица. Во непосредна близина на А.К. „Градиште“ се наоѓа музејот на вода - наколна населба позната како „Залив на Коските“ која претставува значајна праисториска локација единствена по својот вид на овие простори и место кое дефинитивно мора да се посети.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

До А.К. Градиште се обраќаат и редовните линии на охридскиот автобуски транспорт, а е лесно пристапен и со пловни објекти и комбиња на секои 15 минути, особено во летниот период.

Градиште како тема во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Градиште“ - песна на македонската рок-група „Funk Shui“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Funk Shui, Aether, IM0018, ИнтерМедиа, 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Охрид