Градиште (Чифлик)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°45′33″N 22°51′33″E / 41.75917° СГШ; 22.85917° ИГД / 41.75917; 22.85917Координати: 41°45′33″N 22°51′33″E / 41.75917° СГШ; 22.85917° ИГД / 41.75917; 22.85917
Основни податоци
Име Градиште
Место Чифлик
Општина Пехчево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период железно време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиштенаселба од железното време и средниот век. На јужната периферија од селото се издига висок рид со доминантна положба. На зарамнетото плато на врвот од ридот, по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба фактура, изработени на рака, а на јужното и западното подножје се откриени темели од објекти, како и голем број фрагменти од керамички садови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069