Прејди на содржината

Градиште (Чанаклија)

Координати: 41°33′19″N 22°41′3″E / 41.55528° СГШ; 22.68417° ИГД / 41.55528; 22.68417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Карта

Местоположба 41°33′19″N 22°41′3″E / 41.55528° СГШ; 22.68417° ИГД / 41.55528; 22.68417
Основни податоци
Место Чанаклија
Општина Василево
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во Чанаклија, Општина Василево.

Претставува градиште од доцноантичко време. На 3 км североисточно од селото, на висок рид со димензии од 200 × 50 м се зачувани остатоци од бедем граден од камен и варов малтер. Во внатрешноста на тврдината се забележуваат темели од неколку помали објекти[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069