Мездра (Чанаклија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мездра
археолошко наоѓалиште
Мездра is located in Македонија
Мездра
Местоположба на Мездра во Македонија
Местоположба 41°33′19″N 22°41′3″E / 41.55528° СГШ; 22.68417° ИГД / 41.55528; 22.68417Координати: 41°33′19″N 22°41′3″E / 41.55528° СГШ; 22.68417° ИГД / 41.55528; 22.68417
Основни податоци
Име Мездра
Место Чанаклија
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мездраархеолошко наоѓалиште во Чанаклија, Општина Василево.

Претставува депо на монети од средниот век. Се состои од 72 златни чанковидни монети и една бронзена чанковидна монета, сите од 12 век до 13 век. Присутни се монети од Исак II Ангел (1 златна), Јован III Ангел Дука Ватац (57 златни и една бронзена) и Михаил VIII Палеолог (17 златни). Монетите се чуваат во Заводот и музеј во Струмица[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069