Вадата (Градошорци)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333Координати: 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333
Основни податоци
Место Градошорци
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Вадатаархеолошко наоѓалиште во Градошорци, Општина Василево.

Претставува населба од римското време. На околу 1 км се-вероисточно од селото има простор со обработлива површина од 500 × 400 м на кој се наоѓа множество фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал, особено во нивата на Ф. Иванов. При орањето селаните доста често наидувале на остатоци од темели на објекти. Од еден темел била извадена статуа од мермер, прилично оштетена, која се чува во Заводот и музеј во Струмица[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069