Грамада (Нова Маала)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамада
археолошко наоѓалиште
Грамада is located in Македонија
Грамада
Местоположба на Грамада во Македонија
Местоположба 41°31′35″N 22°41′54″E / 41.52639° СГШ; 22.69833° ИГД / 41.52639; 22.69833Координати: 41°31′35″N 22°41′54″E / 41.52639° СГШ; 22.69833° ИГД / 41.52639; 22.69833
Основни податоци
Место Нова Маала
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамада археолошко наоѓалиште во Нова Маала, Општина Василево.

Претставува населба од доцноантичкото време. На 1 км југоисточно од селото, на простор од 150 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Има и неколку грама¬и од насобрани камења[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069