Селиште (Дукатино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Селиште
археолошко наоѓалиште
Селиште is located in Македонија
Селиште
Местоположба на Селиште во Македонија
Местоположба 41°32′36″N 22°32′39″E / 41.54333° N; 22.54417° E / 41.54333; 22.54417Координати: 41°32′36″N 22°32′39″E / 41.54333° N; 22.54417° E / 41.54333; 22.54417
Основни податоци
Име Селиште
Место Дукатино
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Селиштеархеолошко наоѓалиште во Дукатино, Општина Василево.

Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. Се наоѓа на 2,5 км западно од селото, а на 500 м јужно од месноста Градиште ‡Калата. На простор од околу 150 х 100 м се среќаваат многубројни фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди, чија концентрација е најголема во нивите на Р. Атанасов и М.Поцков[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069