Киров Рид (Седларци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Киров Рид
археолошко наоѓалиште
Киров Рид is located in Археолошки локалитет во Македонија
Киров Рид
Киров Рид
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°29′25″N 22°35′4″E / 41.49028° СГШ; 22.58444° ИГД / 41.49028; 22.58444Координати: 41°29′25″N 22°35′4″E / 41.49028° СГШ; 22.58444° ИГД / 41.49028; 22.58444
Основни податоци
Име Киров Рид
Место [[Седларци]]
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Киров Рид е археолошки локалитет кој се наоѓа во Седларци, Општина Василево.

Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. На 500 м источно од селото, на левата страна од патот Седларци-Ангелци, во нивата на П. Лазаров се откриени два големи питоса и се среќава голем број фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди. На локалитетот има и остатоци од топена железна руда[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069