Чуј Петел (Дукатино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чуј Петел
археолошко наоѓалиште
Чуј Петел is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чуј Петел
Чуј Петел
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°32′36″N 22°32′39″E / 41.54333° СГШ; 22.54417° ИГД / 41.54333; 22.54417Координати: 41°32′36″N 22°32′39″E / 41.54333° СГШ; 22.54417° ИГД / 41.54333; 22.54417
Основни податоци
Име Чуј Петел
Место Дукатино
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика

Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чуј Петел е археолошки локалитет кој се наоѓа во Дукатино, Општина Василево.

Локалитетот претставува населба од доцноантичко време и старохристијанско време. На 1,5 км јужно од селото, на границата со атарот на селото Радичево се наоѓа високо зарамнето плато со површина од 700 х 500 м, на кое се среќаваат остатоци од населбинска керамика, питоси, тегули и друг градежен материјал. Во нивите на Г. Велков и В. Лазаров биле откриени темели од објекти, земјоделски алатки (српови, ножеви, мотики, секири), како и римски мо¬нети. На западниот крај на локалитетот има темели од базилика од која биле откопани база и големи стебла од столбови. Едно стебло било однесено во селската црква[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069