Градиште (Дукатино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°32′36″N 22°32′39″E / 41.54333° N; 22.54417° E / 41.54333; 22.54417Координати: 41°32′36″N 22°32′39″E / 41.54333° N; 22.54417° E / 41.54333; 22.54417
Основни податоци
Име Градиште
Место Дукатино
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во Дукатино, Општина Василево.

Претставува населба и некропола од доцноантичко време. На 2 км северно од селото има издолжено зарамнето плато со површина од 100 х 40 м, опкружено со остатоци од темели на бедем. Во просторот меѓу бедемот се забележуваат темели од десетина помали и поголеми објекти. На западниот крај на наоѓалиштето, на самиот преслап што го одделува од другите ридови, се наоѓа некропола[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069