Прејди на содржината

Требичино (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°30′57″N 22°32′45″E / 41.51583° СГШ; 22.54583° ИГД / 41.51583; 22.54583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Требичино

Карта

Местоположба 41°30′57″N 22°32′45″E / 41.51583° СГШ; 22.54583° ИГД / 41.51583; 22.54583
Основни податоци
Место Требичино
Општина Василево
Тип

 осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Требичиноархеолошко наоѓалиште во Требичино, Општина Василево.

Претставува осамен наод од римско време. Од непознато наоѓалиште во атарот на селото потекнува мала плочка од ситнозрнест мермер со релјефна претстава на воин, поставен простум и ан фас. Облечен е во долга кошула со куси ракави и долги панталони, на градите му виси медалјон, а во десната рака држи копје. Плочката се чува во Заводот и музеј во Струмица[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069