Грамади (Радичево)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°32′18″N 22°34′5″E / 41.53833° СГШ; 22.56806° ИГД / 41.53833; 22.56806Координати: 41°32′18″N 22°34′5″E / 41.53833° СГШ; 22.56806° ИГД / 41.53833; 22.56806
Основни податоци
Место Радичево
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамадиархеолошко наоѓалиште во Радичево, Општина Василево.

Претставува населба од доцноантичкото време. На 3 км југозападно од селото, на простор од 150 × 100 м се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069