Прејди на содржината

Пилат (Висока Маала)

Координати: 41°33′19″N 22°41′3″E / 41.55528° СГШ; 22.68417° ИГД / 41.55528; 22.68417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пилат

Карта

Местоположба 41°33′19″N 22°41′3″E / 41.55528° СГШ; 22.68417° ИГД / 41.55528; 22.68417
Основни податоци
Место Висока Маала
Општина Струмица
Тип

 градиште


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Пилатархеолошко наоѓалиште во Висока Маала, Општина Василево.

Претставува градиште од доцноантичко време. Се наоѓа на околу 2,5 км северно од селото, крај левиот брег на реката Турија. Претставува висок рид што доминира над околниот терен. Сите страни му се стрмни, со исклучок на источната на која има ископан одбранбен ров. На зарамнетото плато на врвот се гледаат остатоци од темели на бедем граден од кршен камен и варов малтер. На источната страна ширината на бедемот изнесува 2 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069