Мангала (Нова Маала)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мангала is located in Македонија
Мангала
Местоположба на Мангала во Македонија
Местоположба 41°31′35″N 22°41′54″E / 41.52639° СГШ; 22.69833° ИГД / 41.52639; 22.69833Координати: 41°31′35″N 22°41′54″E / 41.52639° СГШ; 22.69833° ИГД / 41.52639; 22.69833
Основни податоци
Место Нова Маала
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“

Мангалаархеолошко наоѓалиште во Нова Маала, Општина Василево.

Претставува населба од доцноантичкото и старохристијанско време. Од јужниот раб на селото започнува голем простор, долг околу 1 км и широк 200 м, на кој има голем број фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. На ритчето Мангала се гледаат темели од старохристијанска базилика[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069