Прејди на содржината

Дрибол (Требичино)

Координати: 41°30′57″N 22°32′45″E / 41.51583° СГШ; 22.54583° ИГД / 41.51583; 22.54583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрибол

Карта

Местоположба 41°30′57″N 22°32′45″E / 41.51583° СГШ; 22.54583° ИГД / 41.51583; 22.54583
Основни податоци
Место Требичино
Општина Василево
Тип

 населба  некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Дрибол — археолошко наоѓалиште кое се наоѓа во Требичино, Општина Василево.

Претставува населба и некропола од доцноантичко. На 1 км јужно од селото, во нивите на В. Јанакиев и В. Илиев се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. Според кажувањето на сопствениците на нивите, при орањето биле откриени темели од објекти и гробови градени од големи камени плочи[1]

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069