Манастир (Сушево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир
археолошко наоѓалиште
Манастир is located in Македонија
Манастир
Местоположба на Манастир во Македонија
Местоположба 41°31′35″N 22°37′36″E / 41.52639° СГШ; 22.62667° ИГД / 41.52639; 22.62667Координати: 41°31′35″N 22°37′36″E / 41.52639° СГШ; 22.62667° ИГД / 41.52639; 22.62667
Основни податоци
Место Сушево
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (базилика).svg базилика


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Манастирархеолошко наоѓалиште во Сушево, Општина Василево.

Претставува базилика од старохристијанско време. На 500 м западно од селото се гледаат темели на старохристијанска базилика која е значително оштетена. Темелите се градени од камен и варов малтер[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069