Крсла (Доброшинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крсла is located in Македонија
Крсла
Местоположба на Крсла во Македонија
Местоположба 41°28′57″N 22°37′36″E / 41.48250° СГШ; 22.62667° ИГД / 41.48250; 22.62667Координати: 41°28′57″N 22°37′36″E / 41.48250° СГШ; 22.62667° ИГД / 41.48250; 22.62667
Основни податоци
Место Доброшинци
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Крслаархеолошко наоѓалиште во Доброшинци, Општина Василево.

Претставува населба од доцноантичко време. Непосредно до патот Струмица-езеро Турија се издига висок рид, оддалечен од селото 2 км. На врвот има остатоци од темели на старохристијанска базилика околу која се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069