Блок на ЗИК (Доброшинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блок на ЗИК
археолошко наоѓалиште
Блок на ЗИК is located in Археолошки локалитет во Македонија
Блок на ЗИК
Блок на ЗИК
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′57″N 22°37′36″E / 41.48250° СГШ; 22.62667° ИГД / 41.48250; 22.62667Координати: 41°28′57″N 22°37′36″E / 41.48250° СГШ; 22.62667° ИГД / 41.48250; 22.62667
Основни податоци
Име Блок на ЗИК
Место Доброшинци
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Менноста кај т.н. блок на ЗИК е археолошки локалитет кој се наоѓа во Доброшинци, Општина Василево.

Локалитетот претставува населба од доцноантичко време. На 2 км западно од селото, непосредно до патот за Струмица, на поголема површина од задружниот блок со орањето биле откриени остатоци од населба[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069