Тарласи (Пиперево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тарласи
археолошко наоѓалиште
Тарласи is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тарласи
Тарласи
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′27″N 22°40′23″E / 41.47417° СГШ; 22.67306° ИГД / 41.47417; 22.67306Координати: 41°28′27″N 22°40′23″E / 41.47417° СГШ; 22.67306° ИГД / 41.47417; 22.67306
Основни податоци
Име Тарласи
Место Пиперево
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тарласи е археолошки локалитет кој се наоѓа во Пиперево, Општина Василево.

Локалитетот претставува населба од доцноантичкото и средновековното време. На северниот раб на селото, на простор од 200 х 200 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и питоси. Во нивата на А. Коцев бил најден питос со натпис[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069