Готен (Кушкулија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Готен
археолошко наоѓалиште
Готен is located in Археолошки локалитет во Македонија
Готен
Готен
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°37′0″N 22°37′59″E / 41.61667° СГШ; 22.63306° ИГД / 41.61667; 22.63306Координати: 41°37′0″N 22°37′59″E / 41.61667° СГШ; 22.63306° ИГД / 41.61667; 22.63306
Основни податоци
Име Готен
Место Кушкулија
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период хеленистичко време
римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Готен е археолошки локалитет кој се наоѓа во Кушкулија, Општина Василево.

Локалитетот претставува некропола од средновековно време[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069