Граница (Сушево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Граница
археолошко наоѓалиште
Граница is located in Македонија
Граница
Местоположба на Граница во Македонија
Местоположба 41°31′35″N 22°37′36″E / 41.52639° N; 22.62667° E / 41.52639; 22.62667Координати: 41°31′35″N 22°37′36″E / 41.52639° N; 22.62667° E / 41.52639; 22.62667
Основни податоци
Име Граница
Место Сушево
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Граница или Чукаархеолошко наоѓалиште во Сушево, Општина Василево.

Претставува населба од доцноантичко време. На 2 км северно од селото, на висок рид со доминантна местоположба, на простор од 70 × 50 м има големи грамади од насобрани камења, фрагменти од питоси и покривни ќерамиди[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069