Тумба (Доброшинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тумба
археолошко наоѓалиште
Тумба is located in Археолошки локалитет во Македонија
Тумба
Тумба
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′57″N 22°37′36″E / 41.48250° СГШ; 22.62667° ИГД / 41.48250; 22.62667Координати: 41°28′57″N 22°37′36″E / 41.48250° СГШ; 22.62667° ИГД / 41.48250; 22.62667
Основни податоци
Име Тумба
Место Доброшинци
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Тумба е археолошки локалитет кој се наоѓа во Доброшинци, Општина Василево. На 1 км северно од селото се издига ритче високо 6 м кое зафаќа површина од 50 х 30 м. Во неговата основа спорадично се среќаваат фрагменти од керамички садови. На околу 200 м северно има голема грамада од градежен материјал, а се забележуваат и темели од објекти[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069

.