Дервен (Требичино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дервен
археолошко наоѓалиште
Дервен is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дервен
Дервен
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′57″N 22°32′45″E / 41.51583° СГШ; 22.54583° ИГД / 41.51583; 22.54583Координати: 41°30′57″N 22°32′45″E / 41.51583° СГШ; 22.54583° ИГД / 41.51583; 22.54583
Основни податоци
Име Дервен
Место Требичино
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дервен е археолошки локалитет кој се наоѓа во Требичино, Општина Василево.

Локалитетот претставува населба од доцноантичко и средновековно време. На 2,5 км југоисточно од селото, во нивите на Г. Веселинов се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069