Калата (Дукатино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калата is located in Македонија
Калата
Местоположба на Калата во Македонија
Местоположба 41°32′36″N 22°32′39″E / 41.54333° СГШ; 22.54417° ИГД / 41.54333; 22.54417Координати: 41°32′36″N 22°32′39″E / 41.54333° СГШ; 22.54417° ИГД / 41.54333; 22.54417
Основни податоци
Место Дукатино
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Калатаархеолошко наоѓалиште во Дукатино, Општина Василево.

Претставува населба од доцноантичко време. На околу 3 км западно од селото се наоѓа висок рид што доминира над околината. На врвот има зарамнето плато со димензии од 200 × 150 м на кое се забележуваат темели од бедем, а исто така и градежен материјал од други објекти[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069