Пашаларка (Едрениково)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пашаларка
археолошко наоѓалиште
Пашаларка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Пашаларка
Пашаларка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°30′20″N 22°35′15″E / 41.50556° СГШ; 22.58750° ИГД / 41.50556; 22.58750Координати: 41°30′20″N 22°35′15″E / 41.50556° СГШ; 22.58750° ИГД / 41.50556; 22.58750
Основни податоци
Име Пашаларка
Место Едрениково
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Пашаларка е археолошки локалитет кој се наоѓа во струмичкото Едрениково. Локалитетот претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа 1,5 km југоисточно од селото и десно од патот за селото Ангелци, каде на простор од околу 100 х 100 m во приватна нива има голем број фрагменти од населбинска керамика, питоси и друго[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069