Русевица (Владиевци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Русевица (Владевци))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блатни пат is located in Македонија
Блатни пат
Местоположба на Блатни пат во Македонија
Местоположба 41°31′14″N 22°35′29″E / 41.52056° СГШ; 22.59139° ИГД / 41.52056; 22.59139Координати: 41°31′14″N 22°35′29″E / 41.52056° СГШ; 22.59139° ИГД / 41.52056; 22.59139
Основни податоци
Место Владевци
Општина Василево
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Русевицаархеолошко наоѓалиште во Вељуса, Општина Струмица.

Претставува населба од доцноантичко време. На 3 км источно од селото, на една блага падина со површина од 150 × 100 м се среќава голем број фрагмен-ти од керамички садови. Во нивата на С. Ристов бил откопан питос[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069