Горна Австрија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горна Австрија
Oberösterreich
покраина
Знаме на Горна Австрија
Знаме
Грб на Горна Австрија
Грб
Местоположба на Горна Австрија
Држава Австрија
Главен градЛинц
Управа
 • ГувернерЈозеф Пихрингер
Површина
 • Вкупна11.981,92 км2 (462,625 ми2)
Население
 • Вкупно1.416.772
 • Густина1,2/км2 (3,1/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166AT-4
Мреж. местоland-oberoesterreich.gv.at

Горна Австрија (германски: Oberösterreich) — една од деветте сојузни покраини во Австрија која се наоѓа во северниот дел на државата. Зафаќа површина од 11.982 квадратни километри и тука живеат над 1.413.000 жители. Главен град е Линц.

Положба[уреди | уреди извор]

Горна Австрија се наоѓа во Северна Австрија и се граничи со:

Географија[уреди | уреди извор]

Со површина од 11.982 квадратни километри, Горна Австрија е четврта по големина покраина во Австрија. Според релјефот, поделена е на три целини: во северниот дел има пониски и средновисоки планини, во средишниот дел се простира висорамнина низ која тече реката Дунав, а пак во јужниот дел е претежно планински. Климата е претежно континентална, само во највисокиот дел има планинска клима. Во средниот дел на покраината тече Дунав, која низ покраината има многу притоки од кои најпознати се Ин и Енс.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]