Разговор:Јужноморавски крај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оваа статија треба да се вика Јужноморавски крај, не Јужна Моравија. Сосема погрешно.-- MacedonianBoy  Oui? 23:30, 1 јануари 2009 (UTC)

Најди ми друга Јужна Моавија во светот, па прексрти ја.--Raso mk (разговор) 23:31, 1 јануари 2009 (UTC)
Има област Моравија и таа географски се дели на јужна и северна. Како што Македонија се дели на три.-- MacedonianBoy  Oui? 23:32, 1 јануари 2009 (UTC)
Дај факти. --Raso mk (разговор) 23:33, 1 јануари 2009 (UTC) Р.Ѕ. Дај статија за Јужна Македонија.

Мислам дека Јужна Моравија е синонимна со Јужноморавски крај. Boyan (разговор) 23:35, 1 јануари 2009 (UTC)

Така е и на ангкиска вики. Јужна Моравија освен како адм. единица не постои.--Raso mk (разговор) 23:36, 1 јануари 2009 (UTC)
Статијата на англиската се вика South Moravian Region. А тоа што South Moravia пренасочува во другото е сосема различно и може на македонската така да биде.-- MacedonianBoy  Oui? 23:39, 1 јануари 2009 (UTC)
И на француски, хрватски и италијански е така, што значи може да биде и прекини со инаети--Raso mk (разговор) 23:41, 1 јануари 2009 (UTC)
А останатите 90 %? -- MacedonianBoy  Oui? 23:43, 1 јануари 2009 (UTC)
Поенатата не е во тие 90%. Поентата е дека е возможно--Raso mk (разговор) 23:44, 1 јануари 2009 (UTC)
Поентата не е како е возможно, поентата е како правилно треба да биде насловот на статијата. -- MacedonianBoy  Oui? 23:45, 1 јануари 2009 (UTC)
Не тролосувај форумџијо. оди спиј--Raso mk (разговор) 23:46, 1 јануари 2009 (UTC)
Немаме што да возвратиме па користиме вообичаени фрази за избегнување тема. Браво.-- MacedonianBoy  Oui? 23:48, 1 јануари 2009 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Категорија наместо Category, вики клучни зборови на македонски.
  • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 03:48, 25 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.