Карлови Вари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карлови Вари
Karlovy Vary
Град
Знаме
Грб
Земја Чешка
Крај Карловарски крај
Округ Карловарски округ
Река Огже, Тепла
Височина 447 м
Координати 50°13′42″N 12°51′58″E / 50.22833° СГШ; 12.86611° ИГД / 50.22833; 12.86611
Површина 59,10 км2
Население 49.781 (2015[1])
Основан околу 1350
Градоначалник Вернер Хауптман
Часовен појас CET (UTC+1)
 - лете (ЛСВ) CEST (UTC+2)
Поштенски бр. 360 01
Местоположба во Чешка
Местоположба во Чешка
Местоположба во Чешка
Местоположба во Чешка
Местоположба во Чешка
На Ризницата: Карлови Вари
Портал: www.karlovy-vary.cz

Карлови Вари (чешки: Karlovy Vary, германски: Karlsbad) — познат бањски центар и град во западниот дел на регионот Чешка во Чешката Република. Се наоѓа на реките Огже и Тепла, на околу 130 км западно од Прага. Наречен е по светиот римски цар Карло IV Луксембуршки, кој го основал градот во 1370 година. Познат е по своите топли извори (13 големи и околу 300 помали, и топлата река Тепла).

Градот е главен административен центар на Карловарскиот крај.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]