Миглицтал

Координати: 50°55′N 13°49′E / 50.917° СГШ; 13.817° ИГД / 50.917; 13.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Миглицтал
Замок во Миглицтал
Замок во Миглицтал
Замок во Миглицтал
Грб на Миглицтал
Миглицтал во рамките на Германија
Миглицтал
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Дона-Миглицтал
Месни единици 7
Градоначалник Јерг Глекнер
Основни податоци
Површина 21,00 км2
Надм. височина 150−450 м
Население 1.923 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01809
Повик. бр. 035027
Портал www.oberelbe.de
Местоположба на Миглицтал во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 50°55′N 13°49′E / 50.917° СГШ; 13.817° ИГД / 50.917; 13.817

Миглицтал (германски: Müglitztal) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)