Дирерсдорф-Дитерсбах

Координати: 51°2′N 14°0′E / 51.033° СГШ; 14.000° ИГД / 51.033; 14.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дирерсдорф-Дитерсбах
Административна зграда во Дирерсдорф-Дитерсбах
Административна зграда во Дирерсдорф-Дитерсбах
Административна зграда во Дирерсдорф-Дитерсбах
Грб на Дирерсдорф-Дитерсбах
Дирерсдорф-Дитерсбах во рамките на Германија
Дирерсдорф-Дитерсбах
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Градоначалник Јохен Франк
Основни податоци
Површина 43,52 км2
Надм. височина 240 м
Население 4.269 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 98 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01833
Повик. бр. 035026
Портал www.duerrroehrsdorf-dittersbach.de
Местоположба на Дирерсдорф-Дитерсбах во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Карта
Координати 51°2′N 14°0′E / 51.033° СГШ; 14.000° ИГД / 51.033; 14.000

Дирерсдорф-Дитерсбах (германски: Dürrröhrsdorf-Dittersbach) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, вш сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа близу Дрезден, Пирна и Штолпен. Негова најблиска река е Везениц.

Општински единици[уреди | уреди извор]

  • Добра
  • Елберсдорф
  • Поршендорф
  • Штирца
  • Вилшдорф
  • Виншендорф

Главни знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Белведере на ридот Schöne Höhe, кула украсена со фрески од сликарот Карл Готлиб Пешел по делата на Јохан Волфганг Гете. Основана од Јохан Готлоб фон Квант (1787–1859), поставена е изложба за локалната историја.
  • Dittersbacher Jahrmarkt

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]